Роззброєння палестинських таборів у Лівані під питанням

Плани уряду Лівану стикаються зі значними перешкодами та сумнівами через внутрішні розбіжності та опір "Хезболли"
Уряд Лівану готується розпочати реалізацію плану роззброєння палестинських таборів біженців у середині червня, починаючи з трьох таборів у Бейруті: Шатіла, Бурж аль-Бараджне та Мар Еліас. Проте, існують глибокі сумніви щодо успіху цієї ініціативи. Ці сумніви значною мірою викликані внутрішніми палестинськими розбіжностями щодо рамкової угоди, досягнутої між палестинським лідером Махмудом Аббасом та президентом Лівану Жозефом Аоуном. Угода, яка зосереджена виключно на безпекових заходах, викликала тривогу серед палестинських фракцій.
Навіть у самому русі "Фатх" та серед членів Палестинського Об'єднаного Комітету Дій багато хто був здивований цією угодою. Критики стверджують, що угода не пропонує збалансованого підходу, який би гарантував палестинцям цивільні та соціальні права в Лівані в обмін на роззброєння.
Політичні кола Лівану та Палестини все більше сумніваються, що угоду можна буде реалізувати вчасно. На Палестинську автономію чиниться тиск, щоб вона вимагала поправок до тексту. Однак деякі запропоновані зміни, особливо ті, що стосуються права палестинських біженців на власність та працевлаштування, навряд чи отримають підтримку від ліванських політичних фракцій.
Крім внутрішніх палестинських розбіжностей, ситуацію ускладнює роль "Хезболли". Спостерігачі вважають, що угруповання має намір блокувати будь-які спроби роззброїти табори, розглядаючи їхню зброю як стратегічний буфер, що захищає власний арсенал від перевірки.
Зазначимо, що Аззам аль-Ахмад, секретар Виконавчого комітету Організації визволення Палестини та офіційний представник у справах Лівану, планує відвідати Бейрут для подальших консультацій, що підкреслює складність ситуації. Проте, його попередні заяви суперечили офіційній ліванській позиції щодо термінів початку роззброєння.
Ця ситуація також викликає дискусії серед ліванських депутатів: одні наполягають на негайному роззброєнні, інші ж вважають за потрібне розрізняти "національну" зброю та іншу, натякаючи на арсенал "Хезболли". Успіх цього плану буде критично важливим для відновлення державного суверенітету Лівану та його міжнародної довіри.