ООН різко засудила нову підтримувану США систему розподілу допомоги в Газі

47 постраждалих і хаос на тлі гуманітарної кризи посилюють критику на адресу GHF
У середу Організація Об’єднаних Націй виступила з жорсткою критикою нової системи розподілу гуманітарної допомоги в секторі Газа, яку підтримують США. Приводом стали заворушення, що сталися напередодні на одному з пунктів видачі їжі, внаслідок яких було поранено 47 осіб. Представники ізраїльської армії запевняють, що не відкривали вогонь по натовпу.
Інцидент став черговим тривожним епізодом на тлі посилення голоду в Газі та зростаючої критики на адресу організації Gaza Humanitarian Foundation (GHF) — закритої структури, яка обійшла чинну систему розподілу допомоги під егідою ООН. У вівторок тисячі палестинців, доведених до відчаю, кинулись до центру GHF. За даними ООН, унаслідок тисняви постраждали десятки людей, а місцеві медики повідомляють про щонайменше одного загиблого.
Керівник Управління ООН з прав людини на палестинських територіях Аджит Сангай заявив, що більшість поранень були спричинені стріляниною, і, за його інформацією, вогонь вели ізраїльські військові. У відповідь представник Армії оборони Ізраїлю полковник Олів'є Рафовіц зазначив, що солдати стріляли в повітря і поза зоною скупчення людей, наголошуючи, що вони не цілилися в присутніх.
На 600-й день з початку війни, спровокованої нападом ХАМАСу в жовтні 2023 року, палестинці в Газі не бачать надії. «Смерть триває, бомбардування не припиняються, а мрії про перемир’я перетворюються на кошмар», — говорить 40-річний Бассам Далул. Тим часом в Ізраїлі сотні людей вийшли на вулиці на підтримку родин заручників, які залишаються в Газі з жовтня. Рівно о 6:29 ранку, у символічний час початку атаки ХАМАСу, протестувальники зібралися на шосе в Тель-Авіві з закликами до припинення вогню.
Голова UNRWA Філіп Лаззаріні, перебуваючи з візитом у Японії, знову розкритикував діяльність GHF, заявивши, що їхній підхід підриває існуючі механізми допомоги та лише відволікає увагу від справжніх трагедій. «У нас вже є система, яка ефективно працює. Усе інше — марнування ресурсів», — наголосив він.
Тим часом у Газі протягом доби внаслідок ізраїльських авіаударів загинуло 16 осіб, повідомили в місцевій цивільній обороні. Молода жінка Хеба Джабр, яка живе з родиною в наметі на півдні анклаву, говорить: «Загинути від бомби — краще, ніж помирати від голоду, не маючи змоги нагодувати своїх дітей».
За словами лікаря з лікарні в Хан-Юнісі, після подій біля центру GHF до медзакладу надійшли понад 40 поранених, більшість із вогнепальними пораненнями, ще одна людина померла. Деякі пацієнти також мали забої й травми, отримані під час тисняви.
Сама GHF повідомила, що з початку роботи роздала близько 8 000 коробок із їжею — це понад 460 000 порцій. Однак міжнародні агенції висловлюють занепокоєння: така схема змушує і без того переміщених людей знову змінювати своє місцезнаходження, що порушує основні принципи гуманітарної роботи.
Ізраїль у травні посилив військову операцію в Газі, попри триваючі дипломатичні зусилля досягти припинення вогню. За даними міністерства охорони здоров’я Гази, з моменту відновлення бойових дій у березні загинуло вже 3 924 особи. Загальна кількість жертв від початку конфлікту сягнула 54 084 осіб, більшість із яких — мирні жителі.
Зазначимо, що ситуація в Газі залишається критичною, а гуманітарні підходи викликають дедалі більше запитань в умовах триваючої війни та міжнародного тиску.