Іран готує відповідну пропозицію США щодо ядерної угоди

Тегеран має намір передати свій варіант угоди через Оман, відхиливши американські умови
Іран найближчим часом передасть Сполученим Штатам свій альтернативний проєкт домовленостей щодо відновлення ядерних переговорів. Про це в понеділок заявив офіційний представник Міністерства закордонних справ Ісламської Республіки Есмаїл Багаї, наголосивши, що чинні пропозиції США є «неприйнятними» для іранської сторони. За словами дипломата, передача контрпропозиції відбудеться за посередництва Оману, який традиційно відіграє важливу роль у дипломатичних контактах між Тегераном і Вашингтоном.
Нагадаємо, що переговори щодо іранської ядерної програми зайшли в глухий кут із 2022 року після того, як сторони не змогли узгодити умови повернення до Спільного всеохопного плану дій (СВПД), від якого США відмовилися у 2018 році за ініціативи президента Дональда Трампа. Відтоді Іран суттєво наростив обсяги збагачення урану, а західні країни висловлюють занепокоєння наближенням Тегерана до порогу, за яким можливе створення ядерної зброї.
За словами іранських чиновників, нещодавня пропозиція США не враховує ключових інтересів Ірану, зокрема гарантій поетапного скасування санкцій, захисту права на мирну ядерну програму, а також зобов’язань щодо недопущення одностороннього виходу з угоди в майбутньому. У відповідь Тегеран заявив про намір висунути власний збалансований варіант, спрямований на відновлення довіри та повернення до діалогу на рівноправній основі.
Іранські посадовці вже неодноразово наголошували, що Тегеран готовий повернутися за стіл переговорів, якщо західні держави продемонструють реальну політичну волю до компромісу та відмовляться від одностороннього тиску. Особливу роль у налагодженні контактів продовжує відігравати Оман, на території якого раніше проходили конфіденційні зустрічі іранських і американських представників.
Зазначимо, що на тлі регіональної нестабільності та загострення конфлікту в Газі міжнародна спільнота дедалі активніше закликає відновити ядерний діалог з Іраном, побоюючись подальшої ескалації та можливої гонки озброєнь на Близькому Сході.