Правосуддя майбутнього: Саудівська Аравія стала центром обговорення ролі ШІ в юриспруденції

Світові експерти обговорили превентивну юстицію та ризики цифрової революції
У Ер-Ріяді завершилася Друга міжнародна конференція з питань правосуддя, що зібрала понад 50 провідних світових експертів. Головними темами заходу стали цифрова революція в судовому секторі, роль штучного інтелекту (ШІ) та перехід до моделі "превентивного правосуддя", яка має на меті вирішувати конфлікти ще до того, як вони потраплять до суду.
Учасники активно обговорювали концепцію превентивної юстиції. "Правосуддя може починатися ще до виникнення спору", – зазначив суддя з Греції П'єтро Альпекакос, підкресливши важливість медіації та мирних угод для зменшення навантаження на суди. Професор з Португалії Яунтас Мачадо водночас застеріг від "надмірного регулювання", яке може зашкодити соціальному та економічному життю.
Значна увага була приділена штучному інтелекту. Професор міжнародного права з Китаю Гун Байхуа пояснив, що технології прогнозування ризиків можуть надавати суддям значну допомогу, аналізуючи дані з високою точністю. Однак він наголосив на ризиках, пов'язаних з упередженістю ШІ, який "має підпорядковуватися законам, нормам та цінностям".
Також було обговорено питання міжнародної судової співпраці. Юристи з Європи та Швейцарії відзначили важливість глобальних угод, таких як Нью-Йоркська конвенція про виконання арбітражних рішень, яку поважають 172 країни.
Проведення такої масштабної конференції в Ер-Ріяді є не просто обміном досвідом, а важливим елементом стратегії Саудівської Аравії "Бачення 2030". Королівство прагне продемонструвати світові, що воно є не лише економічним, а й інтелектуальним та інноваційним центром, здатним задавати тон у глобальних дискусіях про майбутнє, зокрема в такій консервативній сфері, як юриспруденція.
Акцент на "превентивному правосудді" та ШІ свідчить про прагматичний підхід: влада розуміє, що для залучення мільярдних іноземних інвестицій необхідна сучасна, швидка та передбачувана судова система. Розвантаження судів через медіацію та використання технологій для аналізу ризиків — це кроки до створення сприятливого бізнес-клімату.
Водночас обговорення ризиків, пов'язаних зі штучним інтелектом, демонструє зріле розуміння того, що технології є лише інструментом, який потребує суворого правового та етичного контролю. Таким чином, Саудівська Аравія використовує цю платформу для того, щоб позиціонувати себе як лідера модернізації не лише в економіці, а й у правовій думці.
