Вода в обмін на безпеку: Туреччина та Ірак домовилися про річки та відновили авіасполучення

Анкара та Багдад досягли попередньої угоди щодо водних ресурсів та зняли дворічну заборону на польоти до Сулейманії

Туреччина та Ірак досягли попередньої угоди щодо управління водними ресурсами річок Тигр та Євфрат, що стало значним проривом у багаторічній суперечці. Водночас Анкара скасувала дворічну заборону на польоти до аеропорту Сулейманії в напівавтономному курдському регіоні Іраку.

Рамкову угоду щодо води було досягнуто під час візиту глави МЗС Туреччини Хакана Фідана до Багдада. "Води Євфрату і Тигру належать усім нам", — заявив Фідан, визнаючи труднощі, з якими стикається Ірак через посуху та будівництво турецьких дамб. Іракський міністр підтвердив, що угоду незабаром буде підписано.

Майже одночасно турецька влада оголосила про відновлення авіасполучення з Сулейманією. Заборона була введена у 2023 році через занепокоєння щодо діяльності "Робітничої партії Курдистану" (РПК), яку Туреччина вважає терористичною організацією. Рішення було ухвалено після зустрічі президента Туреччини Ердогана з президентом Іракського Курдистану Нечірваном Барзані.

Ці два, на перший погляд, не пов'язані кроки є частиною однієї великої угоди та демонструють кардинальну зміну у відносинах між Анкарою та Багдадом. Протягом багатьох років Туреччина використовувала контроль над водними ресурсами як важіль тиску, а Ірак засуджував турецькі військові операції проти РПК на своїй території. 

Тепер сторони, схоже, перейшли до прагматичної дипломатії за принципом "ти — мені, я — тобі". Ірак, імовірно, посилює боротьбу з РПК (особливо після нещодавньої заяви угруповання про роззброєння), що є головним пріоритетом для Туреччини. У відповідь Анкара йде на поступки в критично важливому для Іраку питанні води та знімає економічно болючу авіаблокаду. Це класичний приклад того, як вирішення ключової безпекової проблеми однієї сторони відкриває шлях до компромісів в інших сферах.

Поділитися публікацією:
Читайте також
Дипломатія
Туреччина та Сирія проведуть переговори на найвищому рівні з безпеки
Зустріч глав МЗС, Міноборони та розвідки відбудеться на тлі тиску Анкари на сирійських курдів
Дипломатія
Від ворогів до партнерів? Голова МЗС "Талібану" їде до Індії шукати гроші та визнання
Амір Хан Муттакі прибув до Нью-Делі з першим візитом такого рівня після захоплення влади
Близький Схід
Туреччина готова відправити війська до Гази для підтримки миру
Анкара візьме участь у "цільовій групі" разом зі США, Єгиптом та Катаром для нагляду за перемир'ям
Близький Схід
Іран викликав послів ЄС через спірні острови та ядерну програму
Тегеран висловив протест проти "інтервенціоністських" заяв ЄС та країн Затоки
Головні новини
Політика
Рада Безпеки ООН вперше в історії відвідала Сирію
Делегація зустрілася з президентом аш-Шараа напередодні річниці падіння режиму Асада
Дипломатія
Історичний розворот: Ірак визнав "Хезболлу" та хуситів терористичними організаціями
Багдад заморозив активи проіранських угруповань, виконуючи вимоги США
Близький Схід
Єгипет відкинув заяву Ізраїлю про відкриття КПП "Рафах" лише на виїзд
Каїр наполягає на двосторонньому русі та звинувачує Ізраїль у психологічному тиску
Читайте в розділі
Близький Схід
Єгипет відкинув заяву Ізраїлю про відкриття КПП "Рафах" лише на виїзд
Каїр наполягає на двосторонньому русі та звинувачує Ізраїль у психологічному тиску
Близький Схід
Афганістан та Пакистан провели таємні переговори в Саудівській Аравії
Сторони домовилися дотримуватися перемир'я на тлі глибокої недовіри
Дипломатія
Катар закликає перейти до другого етапу мирного плану для Гази
Посередники прагнуть вирішити проблему бойовиків у тунелях та почати виведення військ
Шукайте нас на Twitter

© Ukraine in Arabic, 2018. All Rights Reserved.