Війна в Судані знищує інфраструктуру: на відновлення потрібно $700 мільярдів

Зруйновані міста, знеструмлені райони та гуманітарний колапс: країна на межі інфраструктурної катастрофи

За два роки бойових дій війна в Судані завдала колосальної шкоди інфраструктурі країни. Зруйновані мости, знеструмлені райони, спустошені насосні станції та розграбовані лікарні — наочні докази масштабних руйнувань. Суданська влада оцінює потреби на відновлення у $1 трильйон — $300 мільярдів для Хартума і $700 мільярдів для інших регіонів. Однак через продовження боїв і атаки дронів на ключові об’єкти, реальний початок реконструкції в найближчому майбутньому малоймовірний.

З квітня 2023 року суданська армія та парамілітарне формування Сили швидкого реагування (RSF) ведуть запеклі бої, внаслідок яких десятки тисяч людей загинули або були поранені, а близько 13 мільйонів — змушені покинути свої домівки. Міжнародні гуманітарні організації називають це найбільшою гуманітарною кризою у світі. Тим часом обсяги міжнародної допомоги скорочуються: найбільший донор — США — різко зменшив фінансову підтримку.

Жителі Хартума тижнями залишаються без електроенергії, страждають від нестачі чистої води та переповнених медичних закладів. Аеропорт столиці зруйновано, уламки літаків іржавіють на злітній смузі, а центральні вулиці та елітні райони нагадують декорації до постапокаліптичного фільму — всюди покинуті автомобілі, згорілі будівлі та нерозірвані снаряди.

Місцевий житель Тарік Ахмед зазначає: «Хартум став непридатним для життя. Війна знищила нашу країну, навіть коли армія повернулася до міста, ми почуваємося бездомними». Він ненадовго повернувся до свого розграбованого дому, але знову змушений був втекти.

Спалах холери — одне з наслідків зруйнованої інфраструктури: лише за останній тиждень зафіксовано 2 729 випадків захворювання і 172 смерті, переважно в Хартумі. Бойові дії поширилися на центральні та західні регіони, зокрема Дарфур, а руйнування Хартума — головного адміністративного та соціального центру — впливає на всю країну.

За словами міністра нафти та енергетики Мух'яддіна Наїма, видобуток нафти скоротився вдвічі — до 24 000 барелів на добу, а переробку зупинено через руйнування головного нафтопереробного заводу аль-Джейлі на $3 мільярди. Судан змушений експортувати всю нафту у сирому вигляді та імпортувати паливо, паралельно підтримуючи трубопроводи, якими Південний Судан експортує свою продукцію.

Енергетична інфраструктура також знищена: усі електростанції Хартума виведено з ладу, а повторювані атаки дронів на станції поза столицею перенавантажують енергосистему. Щоб компенсувати дефіцит, влада намагається збільшити постачання електроенергії з Єгипту.

На вулицях Хартума — глибокі траншеї, викопані мародерами у пошуках мідних кабелів, а головна магістраль — Нільська вулиця — перетворилася на вигорілу канаву завдовжки 4 км. Водопостачання відсутнє: дві головні насосні станції зруйновані, і місцеві жителі змушені пити воду з Нілу або старих колодязів, що призводить до спалахів водних інфекцій. Міністр охорони здоров’я Хайсам Ібрагім оцінив втрати медичної інфраструктури у $11 мільярдів.

За даними Програми розвитку ООН, із поверненням до міста 2–3 мільйонів людей необхідно терміново запобігти новим гуманітарним катастрофам. Проте повномасштабне відновлення наразі неможливе — ані бюджету, ані умов для цього немає. Представник ПРООН Лука Ренда зазначив, що в нинішній ситуації варто зосередитися на локальних проектах: встановленні сонячних насосів, ремонті лікарень і шкіл.

Зазначимо, що війна, яка зруйнувала централізовану систему обслуговування, парадоксальним чином може стимулювати децентралізацію та перехід до сталих, «зелених» рішень у постконфліктному відновленні Судану.

Поділитися публікацією:
Читайте також
Різне
Спалах холери в столиці Судану забрав життя 70 людей за два дні на фоні колапсу системи охорони здоров’я
Хартум бореться з швидко поширюваною епідемією на тлі руйнування базових послуг
Економіка
Сирії необхідний трильйон доларів на відновлення після війни — міністр економіки
Офіційна оцінка збитків у кілька разів перевищує прогнози Світового банку
Політика
США запроваджують санкції проти Судану через звинувачення у застосуванні хімічної зброї
Вашингтон посилює тиск на Хартум, посилаючись на міжнародні норми
Політика
Судан звинуватив ОАЕ в ударі дронами по Порт-Судану
Хартум заявляє про пряме військове втручання Еміратів у конфлікт
Головні новини
Різне
Єгипет: Заохочення до повернення сирійських біженців на тлі зміни пріоритетів
Єгипет пом'якшує правила для виїзду, стимулюючи добровільне повернення сирійських біженців на тлі нормалізації ситуації в Сирії
Різне
Саудівська Аравія та Кувейт об'єднують зусилля в розвитку штучного інтелекту
Саудівська Аравія та Кувейт уклали партнерство для розвитку управління та інновацій у сфері ШІ
Економіка
Оман запускає Програму космічних акселераторів для розвитку інновацій та стартапів
Ініціатива спрямована на підтримку місцевих стартапів у розробці космічних рішень та послуг
Читайте в розділі
Різне
У Туреччині частково заблокували чатбот Маска Grok через образливий контент щодо Ердогана
Різне
Єгипет: Заохочення до повернення сирійських біженців на тлі зміни пріоритетів
Єгипет пом'якшує правила для виїзду, стимулюючи добровільне повернення сирійських біженців на тлі нормалізації ситуації в Сирії
Різне
Саудівська Аравія та Кувейт об'єднують зусилля в розвитку штучного інтелекту
Саудівська Аравія та Кувейт уклали партнерство для розвитку управління та інновацій у сфері ШІ
<ПопНаст>
Липень 2025
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
Шукайте нас на Facebook
Шукайте нас на Twitter

© Ukraine in Arabic, 2018. All Rights Reserved.