Туреччина обирала президента: підтримка виборців, підготовка до другого туру і майбутні відносини з Україною

Вища виборча рада Туреччини 15 травня оголосила результати президентських і парламентських виборів. За чинного главу держави Реджепа Таїпа Ердогана віддали голоси 49,51% виборців, а його опонент Кемаль Киличдароглу набрав трохи менше — 44,88% голосів.

Як і припускали соціологи та політологи, другий тур президентських виборів у країні таки відбудеться. Він призначений на 28 травня. Лише кілька десятих відсотка підтримки не вистачило чинному главі держави Реджепу Таїпу Ердогану для перемоги в першому турі.

Третім кандидатом, який балотувався на посаду президента, був представник “Альянсу АТА” Сінан Огана. Його підтримали близько 5% виборців. Партія Огана не потрапила до парламенту.
Вибори 14 травня, попри те, хто стане наступним президентом країни, вже змінили та розкололи Туреччину. Це показує і географічний фактор — опозиція перемогла в усіх західних регіонах: Стамбул, Ізмір, у столичному регіоні, а також у всьому курортно-приморському поясі. Також за опозиційного лідера голосує весь крайній схід і південний схід країни, де проживають здебільшого курди. А за Ердогана голосує вся серединна Туреччина. Прихильники ідеї продовження правління Ердогана — виборці націоналістичного спрямування. Навіть економічні проблеми, такі як рекордно висока інфляція і проблеми з ліквідацією наслідків нещодавніх землетрусів, не похитнули віру людей в Ердогана.

За опозицію, яка пропонує децентралізацію влади й повернення до форми правління парламентарної республіки, більше голосує прозахідна, проєвропейська молодь. І ті й інші голосували активно  — явка на дільницях сягала 90%.

За виборами в Туреччині без перебільшення стежив увесь світ. Їхні результати важливі в розрізі відносин Туреччини із Заходом, з Україною і з Росією. Як стверджують в українському посольстві в Анкарі, відносини з Києвом тут стійкі, збалансовані та навряд чи зміняться навіть у разі перемоги на президентських виборах опозиції. Крім того, політичний вектор Анкари незмінний: Туреччина не визнавала і не визнає окупацію та анексію українських територій Росією. Крім того, не варто забувати про співпрацю у сфері оборони, економічні зв’язки та посередництво Туреччини для організації зернового коридору.

Якщо говорити про результати парламентських виборів, то більшість голосів здобув Республіканський альянс на чолі з Партією справедливості та розвитку (це партія Ердогана) — близько 49% голосів, а це понад 300 місць із 600 у парламенті. При цьому опозиційний Національний альянс на чолі з партією Кемаля Киличдароглу, Народно-республіканською партією, здобули трохи більше ніж 200 місць у парламенті. Попри це, опозиційні сили продовжать боротися за перемогу в другому турі президентських виборів 28 травня.

Поділитися публікацією:
Читайте також
Політика
Головний опонент Ердогана звинуватив РФ у втручанні у вибори у Туреччині
Економіка
Президент Туреччини оголосив про відкриття великого родовища нафти
Різне
Китай і Туреччина відмовилися продавати «вагнерівцям» зброю
Головні новини
Різне
Авіахаб Арабської затоки паралізований: найбільші компанії скасовують рейси
Дипломатія
Велика Британія співпрацює з Ізраїлем для організації чартерних рейсів з Тель-Авіва
Уряд Великої Британії активно працює над забезпеченням вильоту своїх громадян з Тель-Авіва чартерними рейсами після відновлення роботи аеропорту, закритого через регіональний конфлікт
Різне
Ізраїльсько-іранський конфлікт: що каже міжнародне право
Читайте в розділі
Дипломатія
Велика Британія співпрацює з Ізраїлем для організації чартерних рейсів з Тель-Авіва
Уряд Великої Британії активно працює над забезпеченням вильоту своїх громадян з Тель-Авіва чартерними рейсами після відновлення роботи аеропорту, закритого через регіональний конфлікт
Різне
ООН знову включила Ізраїль до "чорного списку" за серйозні порушення прав дітей
Новий звіт ООН виявив "безпрецедентний" рівень насильства проти дітей у зонах конфліктів у 2024 році, причому більшість порушень зафіксовано в Газі та на окупованому Західному березі
Дипломатія
Хезболла заявляє, що діятиме «на власний розсуд», попри попередження США не втручатися у конфлікт Ірану з Ізраїлем
Спецпосланець США застеріг ліванське угруповання від втручання, але Хезболла підкреслила свою позицію солідарності з Іраном
Шукайте нас на Twitter

© Ukraine in Arabic, 2018. All Rights Reserved.