США схвалили інтеграцію іноземних джихадистів до армії Сирії, але залишаються побоювання

Вашингтон підтримав план Дамаска, проте попереджає про ризики нової громадянської війни
Сполучені Штати висловили згоду з ініціативою нового сирійського керівництва щодо включення тисяч колишніх іноземних джихадистів до складу національної армії, однак у Вашингтоні зберігаються серйозні побоювання щодо довгострокових наслідків такої політики. Представники Міноборони Сирії повідомили, що близько 3 500 іноземних бійців, переважно уйгурів з Китаю та сусідніх країн, будуть включені до нової 84-ї дивізії сирійської армії разом із місцевими військовими.
На пресконференції в Дамаску спеціальний посланник президента США Дональда Трампа у справах Сирії Томас Барак заявив: «Можна сказати, що досягнуто порозуміння, заснованого на прозорості». Він додав, що доцільніше тримати цих бійців у рамках державної структури, ніж виключати їх, з огляду на їхню «високу лояльність» до нового сирійського уряду.
Питання долі іноземних учасників бойових дій із «Хайят Тахрір аш-Шам» (ХТШ), які протягом 13 років боролися проти Башара Асада, стало однією з ключових проблем у процесі зближення Сирії з Заходом. ХТШ, колишнє крило «Аль-Каїди», повалило режим Асада і прийшло до влади торік. До травня США наполягали на повному виключенні іноземців зі складу силових структур, однак тимчасовий президент Сирії Ахмед Шаара відмовився відмовлятися від тих, хто його підтримував протягом багатьох років. До того ж низка країн не погоджується приймати своїх громадян назад.
Зміна позиції США стала очевидною після нещодавнього візиту Дональда Трампа на Близький Схід. У Ер-Ріяді він провів переговори з Шаарою, пообіцяв скасування санкцій, які діяли ще з часів Асада, і призначив свого близького союзника Барака спеціальним представником у Сирії.
Сирійські джерела повідомили Reuters, що влада намагається переконати західних партнерів, що інтеграція джихадистів до армії є меншою загрозою, ніж їх вигнання, яке може підштовхнути їх до повернення в ряди екстремістських угруповань, таких як ІДІЛ або «Аль-Каїда». Водночас спалахи міжконфесійного насильства ставлять під сумнів здатність Шаари втримати радикальні елементи під контролем. У березні та квітні сталися криваві сутички на сирійському узбережжі та в районі Дамаска. За даними Сирійського центру моніторингу за дотриманням прав людини, на узбережжі загинуло понад 1 700 людей, більшість із яких — представники алавітської громади, до якої належав Асад. У Дамаску жертвами стали представники друзької меншини.
Держсекретар США Марко Рубіо у травні попередив, що влада Сирії може опинитися на межі нової масштабної громадянської війни через стрімке зростання загроз безпеці та нестабільність.
Зазначимо, що попри підтримку з боку Вашингтона ініціативи щодо включення іноземних бойовиків до армії, побоювання Заходу щодо ризиків радикалізації та загострення міжетнічного насильства залишаються.