Іран готовий відкрити «нову сторінку» у відносинах з Ліваном з урахуванням нових реалій

Тегеран заявляє про готовність до співпраці на основі взаємної поваги та невтручання
У вівторок міністр закордонних справ Ірану Аббас Аракчі під час візиту до Бейрута висловив прагнення своєї країни налагодити оновлені відносини з Ліваном. Як повідомили в канцелярії прем’єр-міністра Навафа Салама, іранська сторона наголосила на дотриманні принципів взаємної поваги та невтручання у внутрішні справи один одного.
Ця заява пролунала на тлі зниження впливу угруповання «Хезболла» в ліванській політиці. Після руйнівної військової кампанії Ізраїлю торік і ослаблення збройних сил організації в Лівані було обрано прозахідного президента Джозефа Ауна, а в новому уряді позиції «Хезболли» значно послаблено. Нова влада країни вимагає повного роззброєння угруповання, наголошуючи на необхідності монополії держави на застосування сили.
Спершу такі заяви спричинили напруження між Бейрутом і Тегераном. Посол Ірану в Лівані Моджтаба Амані у травні в соцмережі X заявив, що план роззброєння є «змовою проти держав» і загрожує регіональній стабільності. У відповідь МЗС Лівану викликало посла й нагадало про необхідність дотримання принципів суверенітету й невтручання, закріплених Віденською конвенцією. Згодом Амані заявив, що питання роззброєння — це «виключно внутрішня тема Лівану», і Іран не буде втручатися.
Під час нинішнього візиту Аракчі передав прем’єру Саламу офіційне запрошення відвідати Іран. За інформацією МЗС Лівану, обговорення також стосувалося зміцнення державності, зокрема монополії держави на володіння зброєю — ймовірно, натяк на майбутнє «Хезболли».
На відміну від попередніх іранських делегацій, Аракчі, зустрівшись із головою парламенту Набіхом Беррі, відомим союзником «Хезболли», публічно не згадав про це угруповання у своїх заявах.
Зазначимо, що раніше відносини між країнами загострилися через авіаблокаду: Іран заборонив репатріацію ліванців із Тегерана після того, як Бейрут відмовився приймати іранські літаки через загрози з боку Ізраїлю. Згодом ліванська влада посилила заходи безпеки в аеропорту столиці, який раніше частково контролювався представниками «Хезболли».
