Лише одна країна у світі здатна повністю забезпечити себе продовольством

Міжнародна команда вчених з університетів Геттінгена (Німеччина) та Едінбурга (Великобританія) опублікувала дослідження, яке може радикально змінити уявлення про продовольчу безпеку. За їхніми даними, лише одна країна у світі — Гайана — здатна повністю забезпечити своє населення всіма основними групами продуктів харчування без необхідності імпорту, пише ScienceAlert.
Дослідження, опубліковане в журналі Nature Food, охопило 186 країн і проаналізувало рівень продовольчої самодостатності за семи ключовими харчовими групами: злаки, овочі, фрукти, білки, молочні продукти, жири та цукри.
Гайана, невелика держава в Південній Америці, виявилася єдиною країною, здатною забезпечити себе за всіма категоріями. Найближчі до неї за результатами – Китай та В'єтнам – виробляють достатньо продуктів для задоволення потреб населення по шести із семи категорій.
Проте загальна картина викликає занепокоєння:

лише одна із семи країн досягла самодостатності хоча б по п'яти групах;
більше однієї третини країн забезпечують себе лише за однією чи двома категоріями;
шість країн - Афганістан, ОАЕ, Ірак, Макао, Катар і Ємен - не самодостатні в жодній харчовій групі.
Навіть у рамках економічних спілок ситуація не змінюється на краще.
Рада співробітництва арабських держав Перської затоки забезпечує себе лише м'ясом. Економічні блоки Західної Африки та Карибського регіону здатні покрити потреби лише з двох груп продуктів. Причому жодна спілка не може повністю забезпечити населення овочами.
Вчені наголошують, що імпорт залишається критично важливим джерелом продовольства для більшості країн. Однак залежність від одного-двох торгових партнерів робить їх вкрай уразливими перед ринковими та політичними потрясіннями.
«Міжнародна торгівля продовольством та співпраця – життєво важливі для здорового та стійкого харчування. Занадто сильна залежність від одного експортера робить систему нестабільною. Необхідно будувати гнучкі та стійкі ланцюжки поставок», — зазначає економіст із розвитку Йонас Штель із Університету Геттінгена.
На тлі поточної геополітичної напруженості та частих торгових конфліктів, таких як тарифні війни, ці висновки є особливо актуальними. Дослідження ясно показує: жодна країна не може повністю вижити в ізоляції, за винятком Гайани.